I begrunnelsen for pristildelingen understreker juryen Elisiv Tolos faglighet og engasjement – og særlig hennes arbeid for at husdyra behandles så godt som mulig under transport, inne på slakteriene og under bedøving og avliving. Det trekkes også fram at hun deler raust av sin erfaring og kompetanse med både slakteriansatte og andre veterinærer, i tillegg til å være en ekspert som offentlige myndigheter henvender seg til når det gjelder problemstillinger innenfor dette området.
I juryens begrunnelse beskrives prisvinneren slik:
I tillegg til å være faglig sterk og hjelpsom, er Elisiv tydelig, men diplomatisk, ærlig, empatisk, og rett og slett en god veterinærkollega. Hennes gode formidlingsevne, behagelige vesen, i kombinasjon med hennes kunnskap, gjør at selv noen som kanskje ikke var mest opptatt av god dyrevelferd i utgangspunktet, får en ny forståelse for hva dette begrepet innebærer.
— Det er veldig hyggelig å kunne gratulere Elisiv med prisen som Årets veterinær. Det er en viktig anerkjennelse av arbeidet Elisiv og andre har gjort på dette feltet gjennom mange år. Fagfeltet er smalt, men det er helt avgjørende for velferd i den aller siste fasen av produksjonsdyrs liv, sier Ola Nafstad, som har vært Elisivs leder i Animalia gjennom mer enn 20 år.
Sentral i utvikling av etisk regnskap
Elisiv Tolo har vært sentral i å utvikle og tilpasse etisk regnskap ved slakting. Det ble først utviklet for slakting av svin, deretter slakting av storfe, småfe og fjørfe. Konseptet etisk regnskap er nå også tilpasset håndtering av kyllinger på rugeri.
Over 95 prosent av norske husdyr slaktes ved anlegg som gjennomfører etisk regnskap. Dette fokuset på dyrevelferd ved slakting skiller Norge fra andre land, og Elisiv Tolo har en betydelig del av æren for denne situasjonen.
Som en del av arbeidet i Animalia har Elisiv deltatt i flere FoU-prosjekter om dyrevelferd generelt og om slakting og avliving spesielt, og hun er forfatter og medforfatter av flere vitenskapelige publikasjoner.
Har møtt mange flinke folk, men de trenger støtte
— Jeg setter stor pris på både nominasjonen og utmerkelsen. Håndtering av dyr på slakterier, inkludert bedøving og avliving, er for mange et trist kapittel. Jeg har definitivt hatt enkelte krevende opplevelser i løpet av årene jeg har jobbet med dette. Men det har vært flott å bli kjent med mange engasjerte, flinke dyrevelferdsansvarlige og dyrebilsjåfører, både på kurs og i forbindelse med etiske regnskap.
— Dyrenes velferd blir ikke bedre enn disse viktige rollene viser av holdninger og handlinger. Men de trenger tilstrekkelig oppfølging og støtte fra ledelsen for å få ting til å fungere så bra som de ønsker. God håndtering på slakteriene er en forutsetning for at vi kan ha produksjonsdyr, understreker prisvinneren.
Prisen består av en pengesum på kr. 50 000,-. I tillegg mottar prisvinner et diplom og Veterinærforeningens fortjenestemedalje.